top of page
Özgeçmiş
eser özdil.jpeg

Eser ÖZDİL

Danışman

Telefon Numarası

Email:

Konuştuğu Diller

Türkçe (anadil)

İngilizce (ileri seviye)

  • LinkedIn

Hakkında

Eser Özdil, profesyonel portföyünün bir parçası olarak üst düzey enerji şirketlerine kamu politikası, hükümet ilişkileri ve ticari diplomasi, ticari durum tespiti, strateji ve iş geliştirme, birleşme ve satın almalar, yatırım ve ticaret konularında danışmanlık yaptığı GLOCAL Danışmanlık, Yatırım ve Ticaret'in yönetiminden sorumludur. 2012-2020 yılları arasında merkezi Ankara'da bulunan Petrol ve Doğal Gaz Platformu Derneği'nde (PETFORM) Genel Sekreter olarak görev yapmıştır. Türkiye petrol ve gaz sektörünün en etkili sektörel kuruluşlarından biri olarak kabul edilen PETFORM, çok uluslu şirketlerden Türk holdinglerine kadar 50 üye firmayı çatısı altında toplamaktadır. Sayın Özdil, PETFORM'un yönetiminden, Türkiye'deki devlet kurumları nezdinde lobicilik kanalları ve stratejilerinin tasarlanmasından ve özel sektörün yorum ve mesajlarının iletilmesinden sorumluydu.

Eser Özdil, Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Avrupa Enerji Tüccarları Federasyonu (EFET) ve ICIS Heren ortaklığında PETFORM tarafından koordine edilen 3 yıllık AB destekli proje olan TRGas-Hub projesine başkanlık etmiştir. Proje, AB Bakanlığı tarafından Türkiye'de “2013'ün En İyi Projesi” seçilmiş ve ülkenin gaz ticaret merkezi stratejisine büyük katkı sağlamıştır. PETFORM'dan önce çeşitli bölgesel derneklerde ve Türkiye'nin önde gelen düşünce kuruluşlarında çalıştı.

Eser Özdil, Akdeniz için Birlik (UfM), Avrupa Birliği, Dünya Bankası, OECD, IEA, EFET ve IGU gibi uluslararası kuruluşların çeşitli resmi toplantılarına katıldı. E&P sektörü, enerji güvenliği ve jeopolitik riskler, doğal gaz piyasası ve hub geliştirme konularına odaklanan çeşitli enerji toplantılarında Sayın Özdil'den konuşması istenmiştir.

Tüm başarılarının yanı sıra, iki haftada bir yayınlanan tek Türkiye enerji piyasası raporu olan Energy IQ'da köşe yazıları yazmakta ve Sayın Özdil'in ilgi çekici makaleleri Türkiye ve bölgedeki enerji sektörü profesyonelleri tarafından yaygın olarak okunmaktadır.

Ayrıca Sayın Özdil, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülen küresel kamu diplomasisi programı IVLP'ye (Uluslararası Ziyaretçi Liderlik Programı) katılmıştır. Aynı zamanda BMW Vakfı Sorumlu Liderler Ağı üyesidir.

bottom of page